Jazda defensywna

Czym jest jazda defensywna

JAZDA DEFENSYWNA

JAZDA DEFENSYWNA

Dla czego warto uczyć podstaw jazdy defensywnej? Ponieważ znacznie ułatwiają proces kształcenia kierowców, a ich stosowanie daje większe szanse na uniknięcie lub ewentualne naprawienie błędów popełnionych za kierownicą. Technika jazdy defensywnej przede wszystkim daje kierowcy szansę na bezpieczniejszy początek samodzielnego prowadzenia samochodu po zdanym egzaminie na prawo jazdy.
Na drodze kierowcy często chcą lub przegonić, innych kierowców, niektórzy są w stanie poświęcić wszystko i wszystkich aby ominąć kolejne auto, nie bardzo wiedząc po co, i nie zdając sobie sprawy że zyskają jedynie kilka metrów stojąc w korku lub pozornie odrobią kilka minut w trasie. Taki styl jazdy w ruch drogowym odzwierciedla naturę ludzi porywczych. Wielu kierowców widzi takie zachowanie i zaczyna na nie reagować. Technika jazdy defensywnej to próba reakcji na agresję na drodze i uspokojenia ruchu dla dobra jego uczestników i dla ich bezpieczeństwa.

Jazda defensywna – to świadome przewidywanie oraz unikanie niebezpiecznych sytuacji w ruchu drogowym, które powodowane są złymi warunkami drogowymi oraz błędami innych kierowców. Pojęcie jazdy defensywnej powstało wskutek reakcji na powszechną na drogach agresję. Kursy z techniki jazdy defensywnej to zaawansowane forma szkolenia kierowców będące rozszerzeniem podstawowych zasad ruchu drogowego a także poprawieniem mechanicznych umiejętnościami prowadzenia pojazdów. Celem szkoleń z jazdy defensywnej jest znaczna redukcja ryzyka na drodze poprzez świadome unikanie niebezpiecznych sytuacji powodowanych przez złe warunki drogowe oraz błędy innych użytkowników dróg.

Co daje kierowcom jazda defensywna

SZKOLENIA JAZDY DEFENSYWNEJ

SZKOLENIA JAZDY DEFENSYWNEJ

Jest wiele zalet wynikających ze stosowania technik jazdy defensywnej, a efekty ich stosowania pojawiają się same z  czasem. Podstawowy problem Polskich kierowców  polega na błędnym kojarzeniu jazdy defensywnej jedynie z zasadą ograniczonego zaufania i szczególnej ostrożności. Kierowcy stosujący zasady jazdy defensywnej czują, że jazda samochodem jest płynna i daje poczucie kontroli nad samochodem. Kolejnym problemem tzw „doświadczonych kierowców” zwłaszcza kierowców zawodowych, jest stwierdzenie, że jak by mieli defensywnie jeździć na co dzień to bym nigdy nie dojechali na czas.  Jeśli kierowca do tej pory był uzależniony od wyprzedzania na trasie i jeździ jego zdaniem szybko ale bezpiecznie bezpiecznie z przeciętną prędkością  110-130km/h to nie można oczekiwać,  by po kilku godzinach szkolenia  zrozumiał jak bardzo ryzykuje bezpieczeństwem swoim i innych kierowców.  Bardzo często i niestety błędnie jazda defensywna kojarzona jest z powolnym przemieszczaniem się po drodze. Świadczy to o braku świadomości wielu polskich kierowców, również zawodowych, ponieważ jakiekolwiek szkolenia i kursy odbywali wiele lat temu, a przez lata poruszania się po drodze wyrobili sobie wiele złych lub bardzo niebezpiecznych nawyków. Poprawienie tych nawyków wymaga wielkiego wysiłku i długiego przekonywania kierowców do ułatwiania sobie życia.

Znając definicję jazdy defensywnej i zalety jakie daje jazda defensywna, nasuwa się podstawowe pytanie: Jakie są zasady jazdy defensywnej i co robi kierowca defensywny kierując pojazdem?

Zasady jazdy defensywnej

 

Komentowanie jest wyłączone.